Аеробиката изправя гръбнака, „поправя” стъпалата
Илюстрация: Guliver / iStock
Школата по водна аеробика за деца на Мария Шпицер събира малчугани от 6 до 12 години. Идеята е от най-ранна възраст те да могат да спортуват. Както прави и самата тя, вероятно следвайки примера на татко си - Александър Шпицер - треньор по водна топка.
На 5 години Мария влиза в залата по художествена гимнастика. Но, както сама признава, мястото ѝ е във водата, а не на сушата. И го доказва по безспорен начин.
Днес зад гърба ѝ остават 7 републикански титли в индивидуалното синхронно плуване и куп европейски медали.
А след като приключва състезателна кариера, басейнът отново я „вика“. Специализира в Америка и Гърция и преди 10 години създава първата школа по водна аеробика в България. Школите ѝ вече са 8 и работят по програма, която тя е разработила.
Малко по-късно Мария Шпицер създава и специални упражнения за бременни, както и школа за деца.
Снимка: личен архив
Любовта към спорта явно се предава не само с гените, но и с личния пример. Днес двете дъщери на Мария спортуват активно – скално катерене, плуване, водна аеробика, ски...
Попитахме Мария Шпицер с какви аргументи ще покани майките да запишат децата на водна аеробика. Ето какво каза тя специално за „Новите родители“:
1. Най-доброто решение е за тези с наднормено тегло.
Упражненията във вода са спасение за момиченцата с наднормено тегло. Защото излишните килограми прекомерно товарят колената, ставите и гръбнака. Ако дебеличкото дете тръгне на лека атлетика или на гимнастика, има голям риск от травми.
Във водата свалянето на килограми става бързо и лесно, дори без особени усилия. За да изравни температурата си с тези на водата, тялото изразходва енергия. Но в басейна никой не лежи като медуза. Упражненията са интензивни, а треньорът – подканя по-мързеливите да се включат в темпото на групата.
Снимка: Guliver / iStock
2. Помага при гръбначни изкривявания и начална сколиоза
Всяко пето дете у нас има някакъв проблем с гръбнака. Така е според официалната статистика. Реалният им брой със сигурност е повече. Диагнозата е резултат от тежката чанта, кривата стойка на чина, часовете прекарани пред екрана на компютъра или пред телевизора.
За да се „поправят“ изкривяванията, всяка тренировката отделя поне 20 минути на гърба и раменете.
Упражненията са различни и няма как да доскучаят на децата.
„Боксът“ с водата привлича най-вече момчетата, а за момиченцата има разтягания на ластици и игра с гирички.
3. Водната аеробика е решение при плоскостъпие, паднал свод, болки.
Извън басейна повечето малчугани не могат да се наведат и да докоснат земята, без да свиват колене. Това показва до каква степен сухожилията им са скъсени.
А оттам тръгват и здравословните проблеми.
Снимка: Guliver / iStock
Плуването и водната аеробика помагат за преодоляване на дефектите на стъпалото - плоски ходила, паднал или изкривен свод на ходилото.
Тичането във вода, когато детето не стъпва по дъното например, развива и укрепва свода на стъпалото.
Разтягането в контра шпиц, което е включено в много от упражненията, прави сухожилията по-гъвкави.
4. Учат се на дисциплина
В басейна всички като един изпълняват „кодекса” на спортиста. А той е в няколко точки. Първа – дисциплина , втора – дисциплина и трета - същото.
И в съблекалните, и в басейна, както и по време на час, няма кикотене и излишни приказки.
Истинската тренировка продължава е 45 минути, а останалото време е за забавления и игра във водата. Това прави програмата приемлива и за най-бъбривите.
Треньорът има голям авторитет сред децата. Той не пропуска да говори за правилното хранене, използва всяка възможност ей така най-случайно и между другото да разказва за това какво да се яде и какво не. Да хапват ядки, вместо бонбони, да пият фреш, вместо газирано. Да махнат вафли, кифли, „Зрънчо” и всякакви боклуци, които те, естествено обичат.
В менюто им да има повече плодове и зеленчуци. И някак неусетно се научават, че без салата, и то голяма, на масата не се сяда.
„Интересното е, че когато треньорът обясни тези прости правила, децата чуват и спазват режима. И постепенно самите те вземат инициатива и карат родителите да готвят различно“, разказва Мария Шпицер.
Подробности за курсовете за деца и възрастни вижте ТУК.
Веселина Мончева
Колкото по-голяма е ежедневната заетост на хората, толкова по-високи са резултатите им на тестове.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари